Dwie z dziesięciu najpiękniejszych polskich wsi - Zalipie i Chochołów

Write By: admin Published In: ROOT Created Date: 2019-08-17 Hits: 302 Comment: 0

Na liście dziesięciu najpiękniejszych wsi polskich, które warto odwiedzić widnieje Zalipie i Chochołów. Co je łączy? Obie leżą w Małopolsce i obie są pełne kwiatów, choć wyglądają zgoła nieco inaczej. Co jeszcze łączy Chochołów i Zalipie? Odpowiedź: tradycja i autentyczność oraz zamiłowanie do artystycznego tworzenia z potrzeby serca. 

Zalipie leży w powiecie dąbrowskim, w  gminie Olesno i jest nazywane malowaną wsią. Chaty z kolorowymi malunkami z motywami kwiatów stały się znakiem rozpoznawczym Zalipia. Mieszkańcy wsi potrafią ozdobić wszystko, począwszy od domów, psich bud, pasieki z ulami, płotów, itd. Wprawdzie malowanie zapoczątkowały tutaj kobiety, jednak z relacji mieszkańców malują również mężczyźni. Tradycja pielęgnowana jest z pokolenia na pokolenie. Sama wieś sprawia wrażenie dużej, ze względu na odległości między gospodarstwami. Wjeżdżając do Zalipia, ukwiecone malunkami drogowskazy prowadzą do Domu Malarek, czyli domu kultury, gdzie można spotkać mieszkańców - zalipiańskich artystów. Ściany i sufity zdobi tutaj duża ilość kwiecistych wzorów. Kolejne miejsce, którego nie można nie odwiedzić to zagroda słynnej tutejszej malarki Felicji Curyłowej. Będąc w Zalipiu koniecznie warto również wejść do kościoła, pełnego malowideł. A kwiaty zalipiańskie to kwiaty malowane z wyobraźni, serca i fantazji. Cóż więcej potrzeba, żeby przywołać  radość wśród gości z całego świata odwiedzających taką niezwykłą wieś?

Z historii: ludowe zdobnictwo chat sięga XIX wieku i ma swój początek w czasach dymnych chat. Aby rozjaśnić wnętrze, gospodynie zamalowywały plamy po sadzy, co było początkiem tworzenia malowideł na ścianach i sufitach.

Chochołów, zabytkowa wieś góralska odmiennie do Zalipia wita szeregiem uporządkowanych chat, tzw. „ulicówki”. Przez wieś prowadzi droga łącząca Zakopane z Czarnym Dunajcem.  Jasne domy zwrócone szczytami do drogi zachwycają skromnością i rzeźbiarskimi zdobieniami. Śmiało można powiedzieć, że Chochołów rzeźbą stoi. Odwiedziłam "dom rzeźbiarza", z którym miałam okazję porozmawiać i podziwiać jego prace. 

Latem nie brakuje tutaj ukwieconych okien i polnych kwiatów w przydomowych ogródkach. A kwiaty na tle drewnianych domów prezentują się po prostu pięknie. Zimą natomiast domy są ubrane licznymi lampkami, w naturalnym żółto-białym kolorze, co z pokrywą śnieżną nadaje im niezwykły klimat. Chochołów wie jak zadbać o nastrój i wprawić turystów w zachwyt iście bajkowej krainy. Wieś ma też swój wkład w historię Podhala. To tu miało swój początek Powstanie Chochołowskie (1846), co upamiętnia Muzeum Powstania Chochołowskiego. Więcej można dowiedzieć się odwiedzając historyczną chałupę Jana Bafii.

Ciekawostka: zgodnie z tradycją corocznie przed Wielkanocą chochołowskie domy są szorowane wodą z mydłem. W centrum miejscowości widnieje reklama z usługą mycia domów. 

Leave A Comment